تبلیغات
سرعین بهشت نزدیک - تاریخچه سرعین
تاریخ : پنجشنبه 1 تیر 1391 | 09:59 ق.ظ | نویسنده : میثم بهراد

سرعین در فرهنگ لغت فارسی به معنی سرچشمه می باشد. در ادوار گذشته از این منطقه به نامهای ساری قیه، سارقین، سرائین، سرقین و...یاد شده است.

سرعین و مناطق حوالی آن به سبب موقعیت جغرافیائی و ویژگیهای طبیعی و اقلیمی آن همواره مورد توجه انسانها و حکام ادوار گذشته بوده است. تاریخ این منطقه جدا از تاریخ آذربایجان نمی باشد. باتوجه به نامیده شدن قسمتی از آذربایجان به خصوص شرق آن به نام زیکرتو (سنگ کن) و ساگارتی (ساکنان سرزمین غارهای سنگی) در دورۀ مادها و هخامنشی در هزارۀ اول قبل از میلاد باتوجه به انبوه دهکده ها و معابد و منازل زیرزمینی کنده شده در دل صخره ها و تپه های باقیمانده از آن دوران بیانگر این است که این منطقه بخش وسیعی از سرزمین زیکرتو یا ساگارتی اشاره شده در سنگ نوشته و کتیبه های دوران هخامنشی و آثار مورخین میباشد.

در دورۀ ساسانیان نیز آذربایجان دو کرسی به نام اردبیل و کنزق داشته است. مردمان آن زمان براساس اعتقادات خود معابد و آتشکده هایی در مناطق مورد توجه خود می ساختند. معابد آناهیتا و آتشکده آذرفریق باقیمانده از آن دوران ، نشان دهنده اهمیت این منطقه در نزد آنها می باشد. بطوریکه معبد آناهیتا سالیان سال محل عبادت و ریاضت مغ ها و موبدان زرتشتی بوده است و این معبد و حوالی آن به نام ساری قیه ییلاق و آسایشگاه تابستانی حکام ساسانی بوده است. بعد از هجوم اعراب به آذربایجان و سقوط امپراطوری ساسانی، ساری قیه و اهمیت معابد و آتشکده های آن رفته رفته در اذهان مردم کم رنگ تر شده، هرچند مقاومتهایی از طرف مردم حوالی سبلان در مقابل اعراب صورت گرفته که یکی از آنها بابک خرمدین که در طول 22 سال مبارزه با اعراب قسمتهای زیادی از آذربایجان بخصوص حوالی سبلان را از تعرض اعراب مصون نگاه داشت. بقایای آثار مربوط به دوره های سلجوقی، ایلخانی، قراقویونلوها و آق قویونلوها نشانه هایی از آن حکومتها براین سرزمین می باشد. اما سرعین و حوالی آن از مناطق موردتوجه خاندان صفوی بوده است. احداث بناها و آرامگاهی بر روی قبور امامزاده ها و چله خانه کنزق، اراضی وقفی روستاهای کنزق و ویندکلخوران نشان از اهمیت این منطقه در نزد آن خاندان بوده است.

در تاریخ معجم البلدان نیز از اطراف اردبیل و سبلان از آبگرمها گرفته تا دره ای به نام ساری دره در شمال سرعین یادشده است. در دوره ای از تاریخ ساری قیه و معبد آن به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم (ایپک یولی) مورد استفاده سارقین و راهزنان جهت اختفاء و انبار مواد غذائی و غنائم مورد استفاده قرار می گرفته است تا اینکه این دسته، به دست افراد نادرشاه گرفتار شده و از بین برده می شوند. بعد از آن سرعین توسط چهار طایفه، جعفرلو، اسدلو، حاج بابالو و نصیرلو، جهت سکونت و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. در این دوره "سارقین" به " سرقین" تغییر نام یافته و به همین اسم در اسناد و مدارک و منابع از آن یاد شده است. تا نیم قرن اخیر سرقین به صورت دهی از توابع روستای اردی موسی بوده است. بعد از دهۀ دوم تاریخ معاصر به خاطر وجود آبگرمهای معدنی مورد توجه قرار گرفته و نام سرقین به سرعین تبدیل می شود. در این دوره سرعین بصورت دهی توسط کدخدا که برطبق استشهاد محلی و با نظارت ژاندارمری انتخاب شده و به تائید فرمانداری اردبیل می رسد، اداره می شده است.

شروع حیاط شهری سرعین از اواخر دهۀ چهل با انتخاب شهردار و احداث خیابانها و مسافرخانه ها آغاز شده و امروزه به صورت شهری سیاحتی، کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته شده است.

این شهر از دیرباز به خاطر داشتن آب و هوای بی نظیر و آبهای معدنی خود شهره خاص و عام بوده به گونه ای که گردشگران در سده های گذشته در کتابهای خود به توصیف آن پرداخته اند و در میان توده مردم بدلیل اعتقاد به شفابخش بودن آبهای آن مورد اقبال بوده، به گونه ای که هرسال میلیونها نفر از داخل و خارج کشور در این منطقه زیبای ایران که در دامنه سبلان، عروس کوههای ایران، واقع گردیده به سرعین مسافرت می کنند و از مواهب آن بهره مند می شوند. از گذشته های نه چندان دور توسعۀ سرعین به عنوان یکی از قطبهای گردشگری ایران، مورد توجه بوده و در سالهای اخیر باتوجه به حجم سرمایه گذاری های فوق العاده چهره شهر کاملاً دگرگون شده و با احداث هتلهای بسیار زیبا و ایجاد اقامتگاهها، مراکز تفریحی و ایجاد پیست اسکی آلوارس، سرعین مدرن شکل گرفته است.

سرعین اکنون با شتاب شگفت انگیز درحال توسعه است و در کلان کشوری به عنوان منطقه ویژۀ گردشگری مطرح بوده و باتوجه به تمایل وافر سرمایه گذاران داخلی و خارجی درسرعین شاهد ظهور شهری حیرت انگیز در دامنه سرسبز سبلان خواهیم بود.

اشتیاق بیش از پیش مسافران داخلی و خارجی به این شهر توریستی، مسئولین شهر، استان و حتی کشور را برآن داشته تا برای آینده سرعین فکری اساسی بکنند و این امر در آینده نه چندان دور ظهور شهر ویژه توریستی سرعین را نوید می دهد.

همۀ مسئولان ذیربط در تلاشند تا در آینده شهری به مراتب زیباتر بسازند تا بتوانند رضایت خاطر مسافران و میهمانان خود را بیش از پیش فراهم نمایند.