تبلیغات
سرعین بهشت نزدیک - خاطرات هلمز از اردبیل
تاریخ : جمعه 21 بهمن 1390 | 12:15 ق.ظ | نویسنده : میثم بهراد

ویلیام ریچارد هولمز در سال 1260 در دوران سلطنت محمد شاه قاجار از راه تبریز ،

اهر،اردبیل به کرانه های خزر و از آنجا به تهران صفر کرده است .

سر راه او اردبیل مهمترین نقطه ای است که نظر او را به خود جلب کرده است

این مسافر خارجی از دیدن اردبیل مایوس شده است شاید هولمز انتظار دیدن اردبیلی را این چنین در نظر داشته است که آدام اولئاریوس 200سال پیش از سفر او توصیف کرده است.

بازار اردبیل از لحاظ بزرگی و ساختمان ،هرگز به پای بازار تهران نمی رسد .هولمز تنها بنای جالب آن را آرامگاه شیخ صفی الدین میداند وبه تفصیل از مزار بنیان گذار سلسله صفوی و شاه اسماعیل سخن می گوید.

هولمز می نویسد:بسیار علاقه مند بودم که کتابخانه آرامگاه را نیز تماشا کنم  اما هر چه گشتیم کلید دار را پیدا نکردیم.در سال 1828م سربازان روسی 160مجلد از کتاب های این کتابخانه را به یغما بردند ...

به گفته هولمز اردبیل قرار گاه خانواده های شاهسون بوده است که به10طایفه بخش می شدند و روی هم رفته 5000خانوار بودند.که سالیانه مبلغ 3500تومان به دولت مرکزی مالیات میپرداختند.ظاهرا ترقی نسبی تجارت اردبیل این عهد مرهون برقراری ارتباط میان روسیه و استارا و اردبیل بوده است.

کالاهای که از روسیه وارد می شد عبارتتند از آهن فولاد ،کاغذ،ظرفهای آهنی ،چینی و مسی بود.مازو و خشکبار ،کارهای دستی ابریشم و پارچه های کتانی از مهمترین کالاهای صادراتی اردبیل شمرده می شوند...