تاریخ : پنجشنبه 5 بهمن 1391 | 11:23 ب.ظ | نویسنده : میثم بهراد

گردشگری روستایی به عنوان یکی از بخشهای مهم صنعت گردشگری بسیار مورد توجه قرار  گرفته است.و در فرایند جهانی شدن اهمیت روز افزونی یافته است.این بخش از گردشگری علاوه بر حفظ ارزش ها،باورها و رسوم باستانی با ایجاد فرصتهای  برای اشتغال و کسب درآمد برای ساکنین محلی و توسعه ساختارهای زیر بنایی امکان توسعه پایدار و یک پارچه روستایی را فراهم می آورد.گردشکری یکی از عمده ترین نیرو های شکل دهنده جهان امروز و یکی از مهمترین و پویاترین فعالیتهای جهان است.

کشور های در حال توسعه در حالی که استفاده از صنعت گردشگری را به عنوان ابزار توسعه اقتصادی تشویق می کنند که نسبت به صنایع مخرب زیانهای به نسبت کمتری برای آنها به همراه دارد و موجب تحرکهای اقتصادی حاشیه ای پیشرفت توسعه از طریق ایجاد شغل و درآمد برای آنها می گردد.

امروزه اهمیت صنعت کشاورزی به عنوان محور اصلی توسعه روستایی کم رنگتر شده است و ازطرفی دیگر رشد فزاینده جمعیت ،افزایش بهره برداری ها و کاهش منابع طبیعی و در نتیجه آن تهدید محیط زیست انسانی جوامع روستایی را برای ادامه حیات و تداوم رشد خود به منابع درآمدی دیگری وا داشته است.

دولتها و برنامه ریزان سعی دارند تا از طریق علاوه بر رشد اقتصادی محلی وضعیت خانوارهای کشاورزان روستایی نیز بهبود یابد.این روند به پایداری و حفظ محیط روستا احیا و اثبات اقتصادی جوامع روستایی و توسعه تجارت گردشگری را در مقیاس کوچک کمک کند.

در این راستا می توان گردشگران را که در در یک روستا یا نزدیک آن اقامت کرده و در مورد زندگی و محیط محلی آن آگاهی کسب نمایند یا با خانواده های کشاورزان زندگی کرده و در مورد فعالیتهای کشاورزی چیزهایی می آموزند یا در یک روستا و دهکده ماهیگیری با خانواده صیادان زندگی کرده و با آنها به صید می روند به عنوان گردشگران روستایی بر شمرد.

انجام فعالیتهای گردشگری که مشاغل گوناگون را هم به دنبال دارد در هر کشوری به عنوان بخشی از فعالیتهای اقتصادی در کنار بخشهای صنعت و کشاورزی موجب رونق و پیشرفت اجتماعی اقتصادی آن کشور می گردد.

ایران سرزمین 4فصل و با تمدن چند هزار ساله که به لحاظ ویژگی های منحصر به فردش در ردیف 10 کشور اول جهان به لحاظ توان بالقوه گردشگری قرار دارد.

گردشگری روستایی به عنوان گونه ای از انواع گردشگری یک فعالیت تفریحی ،اجتماعی است که در نیمه دوم قرن 18 در انگلستان و اروپا ظاهر شد این نوع از گردشگری کلیه فعالیتها گردشگری مرتبط با جاذبه های گردشگری طبیعی و فرهنگی ورزشی،آموزشی،بهداشتی ،درمانی،هنری . میراث فرهنگی را شامل می گردد.

امروزه گردشگری روستایی 10تا25درصد همه انواع فعالیت گردشگری رابه خود اختصاص میدهد،پتانسیل گردشگری هر روستا در کنار ابعاد تاریخی و فرهنگی بیش از هرچیزی به سرمایه های طبیعی اکولوژیک و کیفیت مناظر طبیعی آن بستگی دارد لذا عمق بخشیدن و اوج نهادن به هر یک از این ابعادو همچنین تبدیل آنها به عناصر قابل عرصه ماندگاری پتانسیل های آنرا تضمین می کند که در این میان شناخت محیط و پتانسیل های نهفته در آن در این بین نقش اصلی را ایفا می کند.

روستا به عنوان یک کلان اقتصادی ،اجتماعی و سیاسی ،زیستگاه جماعتی از مردم در خارج از محدوده شهرهاست که دارای هویت تاریخی ،جغرافیایی و فرهنگی مخصوص به خود میباشد.

برخورداری بافت و معماری روستایی از زیبایی اکولوژیکی استفاده از مصالح بومی هماهنگی با شرایط محیطی در استقرار بافت و ساخت و ساز مسکن قرار گرفتن روستاها در بستر طبیعی و برخورداری از مناظر و چشم اندازهای طبیعی و مهمترین امتیازهای روستا محسوب می گردد.این خاصیت های محلی و جاذبه های سنتی در طبیعت زیبای مناطق روستایی در زمینه مورد علاقه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی محسوب می گردد همچنین امروزه روستاها نه تنها محل تولید  و تبدیل فرآودهای کشاورزی و دامی هستند بلکه مکان مناسبی برای گسترش و توسعه منابع روستایی بوده و نمایانگر آداب و رسوم و فرهنگها،سنتها و دانشهای زیادی در زمینه های گوناگون مانند معماری ،عمران،کشاورزی،پزشکی و...هستند که مطمئنا آگاهی از این دانشها و فلسفه آنها که معروف به دانشهای بومی بوده و هنوز هم برای خیلی ها کم اهمیت تلقی می شوند بسیاری را شگفت انگیز خواهد کرد.

شهرتوریستی سرعین در 48/04درجهطول جغرافیایی و 38/09درجه عرض جغرافیایی با مساحتی بیش از 1280000متر مربع در 24کیلومتری شهر اردبیل واقع شده است.

این شهر با دارا بودن 26 روستا :آق قلعه،ویند کلخوران،کلخوران ویند،ورنیاب ،گنزق،بیله دره،کرده ده،لاطران،گازر،اسب مرز،علیداشن،اوجور،ورگه سران،شایق،الوارس،آلوچه،بینمار،سئین،ارجستان،آتشگاه،اردی موسی،در آباد،شمس آباد،سامانلو،تازه کند،سبلان و کلور می باشد.

از این میان روستاهایی مانند ویند کلخوران،کلخوران ویند، ورنیاب،گنزق،بیله دره، اردی موسی،ورگسران،آلوارس،آتشگاه دارای پتانسیل گردشگری می باشد.          

سرعین دارای چهار اقلیم مدیترانه ای گرم و معتدل و کوهستانی سرد و معتدل می باشد.این شهر و روستاهای همجوار بیمن وجود کوه سبلان و نقش آن در اعتدال آب و هوا دارای چهار فصل و با خصوصیات و ویژگی های خاص هر کدام از این فصلها می باشد که با مقایسه با اکثر مناطق ایران که از جاذبه های اقلیمی زیادی برخوردار می باشد.

سرعین به لحاظ موقعیت جغرافیایی و طبیعی خود از شمال  و شمال غرب به کوههای سبلان از جمله بابا مقصود ،آیقار،قره برون،تکله داغی و به خصوص از سمت روستاهای آلوارس و ورگسران به قله های معروف نظیر قله سبلان با ارتفاع4811متر ارتفاع منتهی می گردد که این کوهها و ارتفاعات در هر یک از فصل های سال جاذبه های مخصوص خود را دارند.